תופסים יוזמה - נלחמים בקורונה!

March 2020
המרכז האקדמי לב


ווירוס הקורונה קטע את שגרת חיינו וגורם לנו לריחוק ונזקים רבים. מרכז היזמות לב-טק של המרכז האקדמי לב רוצים לנצל את המשבר הזה כדי לקרב בין אנשים. סטודנטים, בוגרים וסגל (מכל הקמפוסים) מוזמנים לעבוד על פתרונות טכנולוגיים או חברתיים לסיוע לנפגעים מווירוס הקורנה.

זה לא האקתון רגיל בו המטרה היא להגיע להוכחת היתכנות. אנחנו רוצים לגבש, ליישם ולהתניע כמה שיותר פתרונות לבעיות שנאסוף מארגונים ועמותות שהוירוס פגע בהם או באזרחים המקבלים סיוע על ידם.

takeAction

חדשות ועדכונים:

189 נרשמו לפרויקט השת"פ עם מד"א
ההרשמה נסגרה

ההרשמה תיפתח בקרוב

סטודנטים - לחצו כאן להרשמה

קישורים שימושיים לנוכחים:
PDF פרזנטציה | קובץ PPSX (כבד) פרזנטציה
מזדהים עם המשימה של Take Action?
רוצים לעזור כספית כדי לעזור בפיתוח הפתרונות?

כנסו לקישור הבא ובחרו מאיזה מדינה תרצו לתרום נא לציין "עבור LevTech Take Action"

איך אפשר לעזור?

סטודנטים, בוגרים או סגל

הרשמו כאן

תרמו את הכישורים הטכנולוגים, עסקיים או חברתיים שלכם כדי לסייע להתמודדות עם המשבר. כל אחד יכול לעזור!

עמותות וארגונים

הציגו בעיה

אנו נעשה הכל כדי לנסות לעזור לכם להתמודד עם האתגרים החדשים. זו יכולה להיות בעיה שדורשת פתרון טכנולוגי, אנושי או חברתי.

מנטור! רוצה לעזור?

ספרו לנו כיצד

נשמח להסתייע ביכולות שלך! טכנולוגיות (תוכנה וחומרה), עסקיות או כל יכולת רלוונטית אחרת.

מוזיקאים? אמנים? אנשי בידור?

רוצים לתרום מיכולתכם בשידור חי ואינטראקטיבי לאילו שצריכים אתכם (קשישים, חולים, ילדים עם מוגבלויות וכו')
הרשמו כאן.

מנטורים

רשימת המנטורים והנושאים שבהם הם יעזרו - תתפרסם כאן לקראת ההאקתון.

רשימת המנטורים והנושאים שבהם הם יעזרו - תתפרסם כאן לקראת ההאקתון.

אתגרים

האתגרים ברשימה הבאה מתעדכנים על בסיס יומי.

יש ללחוץ על האתגר הרצוי על מנת לקבל את הפרטים המלאים

מעבר לאתגרים החברתיים

בעיה

אחת התופעות הקשות והמצערות ביותר שנוצרו בעקבות משבר הקורונה היא המציאות של אנשי רפואה שנדבקים מחולים. גם עובדי ומתנדבי מד"א נמצאים בסיכון והיו לא מעט מקרים של אנשי מד"א שנדבקו לאחר שהלכו לבצע בדיקה.

פיתרון

ערכה חכמה לבדיקת קורונה אשר באמצעותה יוכל איש צוות של מד"א להגיע לבית הנבדק, להניח את הערכה בכניסה לביתו ולהתרחק. לאחר מכן הנבדק יבצע את הבדיקה באופן עצמאי ע"י שימוש במטוש והנחיות שינתנו ע"י איש מד"א תוך שיחת וידאו. בסיום התהליך יחזור איש הצוות של מד"א ויאסוף את הערכה באמצעים סטריליים ויעביר אותה למעבדה.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ומד"א.

בעיה

עקב משבר הקורונה, רבים מוצאים את עצמם בבידוד מתמשך, מבלי שנדע עליהם מידע חשוב, כגון: מה הצרכים האישיים שלהם, מה המדדים הרפואיים שלהם, מהו סדר היום שלהם, כיצד הם מעבירים את הזמן בבידוד; החל משמירה על קשר עם משפחה וחברים וכלה בשיתוף בין אישי על ההרגשה של השהייה בבידוד.

פיתרון

פיתוח אפליקציה בה יוכלו השוהים בבידוד לדווח את כל הממצאים הנ"ל כדי שמד"א יוכלו לפקח על הדיווחים השוטפים ולעזור במידת הצורך.

רמזים

--- ללא ---

כלים

סקיצה ראשונית שהוכנה ע"י מד"א.

בעיה

אחד היעדים שכל מדינות העולם המתמודדים עם משבר הקורונה שמו לעצמם הוא הגדלת כמות הבדיקות. ישנן 2 בעיות שמונעות הגדלה שכזו: 1. בודקים שמגיעים לבצע בדיקה במקרים רבים על אף אמצעי המיגון נדבקים. 2. המחסור בבודקים והצורך להגיע לכל חולה וחולה יוצר עומס על המערכת.

פיתרון

הוקם כבר בישראל מתחום היבדק וסע ומתוכננים להיפתח מתחמים נוספים כאלה, העניין שגם שם יש עומס על המערכת וסכנה שהבודקים ידבקו. אם ניתן היה לבנות "מכונה אוטו'" שכל נבדק היה יכול להגיע אליה, להציג קוד שקיבל והמכונה תספק לו ערכת בדיקה אותה הוא יבצע יחד עם נציג של מד"א בוידאו ובסיום ישאיר אותה במכונה היו נחסכות הדבקות רבות וזמן יקר. יש לקחת בחשבון שעל המכונה להישאר סטרילית ולא לשמש כמוקד להדבקה של נבדקים אחרים.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ומד"א.

בעיה

ישנם כיום אומנים שמעוניינים לקיים מופעים בלייב עבור ילדים וקשישים וכדו' הנמצאים כבר זמן ממושך בבית עקב המצב שנוצר. עם זאת, אין ממשק טכנולוגי פשוט שמרכז את הגישה למופעים הללו, מה שיוצר קושי על ההורים/המלווים של המטופלים לגשת אל המופעים.

פיתרון

בניית ממשק טכנולוגי פשוט עבור ההורים/המלווים של המטופלים שיוכל להנגיש את כל פרטי המופע של האומנים, קישור לפלטפורמה שלהם (פייסבוק לייב, יוטיוב וכדו') והעמותות המשתפות פעולה עם האומנים.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי וסיוע של מרכז היזמות לב-טק.

בעיה

בארגון מלב"ב מטופלים קשישים בעלי דמנציה ואלצהיימר . אחד השירותים אותם מספקים במרכז מלב"ב היא גישה לתוכנה המשפרת את יכולות התקשורת והמיומנות של המטופלים בשימוש במחשב. בעקבות המצב שנוצר המרכזים סגורים ואין למטופלים גישה לתוכנה.

פיתרון

הנגשת התוכנה ע"י בניית אפליקציה מבוססת WEB שתאפשר למטופלים שימוש בתוכנה דרך הדפדפן מהבית.

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ונציגים של מלב"ב.

בעיה

בארגון מלב"ב מטופלים קשישים בעלי דמנציה ואלצהיימר. בזמנים רגילים בהם מרכזי מלב"ב פעילים מגיעים מפעם לפעם מתנדבים אשר מבצעים פעילויות שונות (אישיות/ קבוצתיות) יחד עם המטופלים. פעילויות אלה חשובות מאוד למטופלים ומסייעות להם בשמירה על אינטראקציה אנושית ומדרבנות אותם להמשך התפתחות ושמירת חיים תקינה. בעקבות סגירת מרכזי מלב"ב הפעילויות אינן מתאפשרות והמטופלים נפגעים מכך.

פיתרון

הקמת מערכת ייעודית אשר תשתלב באתר מלב"ב בה יוכלו המתנדבים להירשם להתנדבות והמטופלים ו/או המלווים שלהם יוכלו לגשת ולתאם עבורם פעילות אונליין. מאחר והמשתמשים המדוברים אינם בעלי זיקה טכנולוגית, יש צורך גם בהטמעה של ההתקשרות מרחוק בתוך המערכת (גם החלק הראשון בלבד יסייע מאוד).

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ונציגים של מלב"ב.

בעיה

האוכלוסייה המוגדרת כבעלת הסיכון הרב ביותר להיפגע מקורונה היא האוכלוסייה המבוגרת. עקב כך ישנן הנחיות שלא לבקר באופן פיזי בני משפחה מבוגרים ולכן נגרם להם קושי גדול עקב תחושת הניתוק. בארגון מלב"ב מטופלים קשישים בעלי דמנציה ואלצהיימר אשר זקוקים לקרבה וליווי אף יותר ממבוגרים רגילים. גם במשפחות אשר מעוניינות ל'היפגש' עם קרוביהם המבוגרים אונליין יש קושי לנהל לו"ז סדיר ולוודא שאין תקופות ארוכות מידי ללא ביקור.

פיתרון

מערכת אשר תאפשר לנהל, להגדיר ולחלק את הביקורים הדיגיטליים אצל בני המשפחה המבוגרים בין כל חברי המשפחה. כמו כן ניתן לחשוב על פיצ'רים מועילים נוספים כגון שליחת תזכורות למי שנרשם לביקור, אופציה לבצע החלפת בגלל קושי שנוצר, התראה על משך ארוך ללא ביקור וכדו'

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ונציגים של מלב"ב.

בעיה

גם בזמנים שגרתיים הורות לילדים עם מוגבלויות זהו אתגר עצום. בזמני שגרה ישנם מרכזים (כגון שלוה) שמלווים את הילדים ומשפחותיהם ומסייעים בטיפולים ושמירה על שגרת חיים תקינה. כיום, בעקבות משבר הקורונה האתגר הפך מקשה לבלתי אפשרי עקב סגירה של מרכזים רבים בכל העולם, והמשפחות מוצאות את עצמן נדרשות לדאוג לבטיחות, בריאות, התפתחות והאושר של הילדים באופן עצמאי.

פיתרון

מרכז טיפולי וירטואלי שיאפשר להנגיש ולספק ליווי וטיפול לילדים ומשפחות הנתמכים על ידם, תוך התקשרות מרחוק, מענה על שאלות, סיוע אונליין ממומחים, תיאום וביצוע טיפולים מקוונים. כדאי לחשוב על מערכת שתדמה ככל הניתן את התחושה שחווים הילדים והמשפחות במרכזים הפיזיים.

רמזים

--- ללא ---

כלים

גישה לאתר שלוה, ליווי מהצוות המקצועי של שלוה הכולל בין היתר תרפיסטים ורופאים מומחים.

בעיה

עמותת עזר מציון נותנת סיוע לקשישים, חולים ובני משפחתם במהלך כל השנה על ידי כ 11,000 מתנדבים. משימות הסיוע כוללות הכנת מזון, חלוקת המזון ותרופות, הסעה לבית חולים, ועוד. בימים רגילים מספר משימות הסיוע הוא כמה מאות ליום. בתקופה הזו בעקבות משבר הקורונה שפוגע בעיקר בקשישים והחולים, וכן הבידוד והבדידות , מספר הפניות עולה כל הזמן והגיע כבר לאלפי משימות ליום. בעקבות העלייה המשמעותית של בקשות הסיוע בתקופה הזו, עזר מציון צריכה בדחיפות אפליקציה לניהול, הקצאה ומעקב אחר משימות הסיוע השונות.

פיתרון

אפליקציה לניהול משימות בטלפונים חכמים עבור אנשי עזר מציון והמתנדבים. האפליקציה תכלול עדכון משימות, איתור המתנדב הזמין, מעקב אחר ביצוע המשימות, דיווח על בעיות, ועוד.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ועמותת עזר מציון.

בעיה

תרומת מרכיבי דם חיונית להצלת חיים. התרומה נצרכת תמיד בבתי החולים, וביתר שאת לחולי הסרטן. העמותה ככלל יצרה 'בנק מרכיבי דם' המאבטח את משפחות חולי הסרטן במתן טרומבוציטים לילדיהם המתמודדים עם מחלת הסרטן. במיוחד בתקופה הקרובה שאין מוסדות לימוד והרבה מהתרומים לא יכולים לצאת ולתרום - נוצר מצב של חוסר בתרומות ועם זה מחסור משמעותי במנות טרומבוציטים ומרכיבי דם שונים - לכלל בתי חולים ובטח לחולי הסרטן. כיום תיאום התרומות נעשה בצורה ידנית, מה שמאוד מקשה על תפקוד רציף ויעיל, ועוד יותר על ארגון תרומות קבועות בעיקר בזמנים שאין מוסדות לימוד פעילים, התרמות מרוכזות וההשלכה הגדולה לזה היא קושי אמיתי במענה למקרים דחופים.

פיתרון

אתר WEB נוח ופשוט עם ממשק לקביעת תורים וניהול מאגר תורמים אשר יאפשר להגדיל את מספר התורמים בתקופה זו וליצור 'חיבור חברתי' ע"י מתן אפשרות לשתף אחד את השני ולהיכנס ולהירשם לתרומה - וכך לייעל ולפשט את הליך התיאום. האתר יאפשר למתנדבים להירשם, לקבוע תור חד-פעמי או קבוע ולקבל התראות. רכזי שטח יוכלו להכניס את הנתונים של התורמים עד עכשיו ומנהל האתר יוכל להוציא דוחות. כאשר יש צורך בתרומה דחופה וספציפית, הארגון יוכל לשלוח בקשה לתרומה מהמתנדבים הרשומים הרלוונטיים לפי פרמטרים קבועים.

רמזים

--- ללא ---

כלים

קשר רציף עם בתי החולים, העמותות ורכזי ההתרמות, לצרכי מחקר, אפיון וידע מקצועי.

בעיה

אין צורך להכביר במילים על גודל המשבר אליו נכנסו..

פיתרון

יש לך רעיון איך לסייע להתמודדות עם המשבר באמצעים טכנולוגיים? נשמח לעזור לך לממש את הרעיון ולהביא אותו ליישום.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי וסיוע של מרכז היזמות לב-טק.

בעיה

עקב משבר הקורונה, מד"א מתמודדת עם חוסר בכוח אדם. החוסר מתבטא במוקדי הקורונה הפזורים ברחבי הארץ, ובמגישי עזרה ראשונה במערך האמבולנסים.

פיתרון

הקמת, ניהול ושיווק של קמפיין גיוס רחב היקף בהתאמה לצרכים של מד"א ובהתאם לקריטריונים שידרשו.

רמזים

--- ללא ---

כלים

--- ללא ---

בעיה

ישנם ילדים בעלי מוגבלויות, קשישים וכדו' שבעקבות המצב שנוצר מרגישים בחוסר באינטראקציה אנושית אשר מאוד חשובה להם כדי לייצר המרצה ודרבון להתפתחות והמשך בשגרת החיים. במצב רגיל, הם היו מקבלים את האינטראקציה הנ"ל במרכזים של העמותות השונות המטפלות בהם ביום יום ובעקבות המצב המרכזים סגורים והדבר אינו אפשרי.

פיתרון

הקמת וניהול מערך לחיבור בין עמותות וארגונים לאומנים (כגון מוזיקאים, קוסמים, אומני ילדים, מפעילי סדנאות וכדו') אשר יפעל לגייס אומנים רלוונטיים ולבצע פעילויות עבור מטופלי העמותות תוך שימוש בפלטפורמות קיימות כגון פייסבוק ויוטיוב לייב.

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק בגיוס עמותות לפרויקט מצד אחד ואומנים מצד שני.

בעיה

בארגון שלוה מטופלים ילדים בעלי מוגבלויות, קשישים וכדו' שבעקבות המצב שנוצר מרגישים חוסר באינטראקציה אנושית אשר מאוד חשובה להם כדי לייצר המרצה ודרבון להתפתחות והמשך בשגרת החיים. במצב רגיל, הם היו מקבלים את האינטראקציה הנ"ל במרכז שלוה, אך בעקבות משבר הקורונה מרכז שלוה סגור והדבר אינו אפשרי.

פיתרון

הקמת וניהול מערך לחיבור בין מטופלי ארגון שלוה להפעלות מרחוק של אומנים (כגון מוזיקאים, קוסמים, אומני ילדים, מפעילי סדנאות וכדו') תוך שימוש בפלטפורמות קיימות כגון פייסבוק ויוטיוב לייב.

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ונציגים של שלוה.

בעיה

בארגון מלב"ב מטופלים קשישים בעלי דמנציה ואלצהיימר שבעקבות המצב שנוצר מרגישים חוסר באינטראקציה אנושית אשר מאוד חשובה להם כדי לייצר המרצה ודרבון להתפתחות והמשך בשגרת החיים. במצב רגיל, הם היו מקבלים את האינטראקציה הנ"ל במרכזי מלב"ב, אך בעקבות משבר הקורונה מרכזי מלב"ב סגורים והדבר אינו אפשרי.

פיתרון

הקמת וניהול מערך לחיבור בין מטופלי ארגון מלב"ב לפעילויות מרחוק של מטפלים במגוון תחומים (מוזיקה, ספורט, נפשי ורגשי) תוך שימוש בפלטפורמות קיימות כגון פייסבוק ויוטיוב לייב.

רמזים

--- ללא ---

כלים

סיוע וליווי צמוד של מרכז היזמות לב-טק ונציגים של מלב"ב.

בעיה

אין צורך להכביר במילים על גודל המשבר אליו נכנסו..

פיתרון

יש לך רעיון איך לסייע להתמודדות עם המשבר באמצעים חברתיים? נשמח לעזור לך לממש את הרעיון ולהביא אותו ליישום.

רמזים

--- ללא ---

כלים

ליווי וסיוע של מרכז היזמות לב-טק.

שותפים

חברות המשתתפות בהאקתון, בין בתמיכה כלכלית ובין ייצוג אתגר, אספקת מנטורים ומשאבים

יצירת קשר

ניתן ליצור קשר גם במייל yazamut@jct.ac.il
© כל הזכויות שמורות ללב-טק | מרכז היזמות של המרכז האקדמי לב 2020 | תנאי שימוש